Jak sok z gravioli wpływa na zdrowie? Właściwości niespotykanych w Polsce owoców gravioli
Owoce gravioli nie są popularne na terenie Polski. Pochodząca z Ameryki Środkowej roślina ma jednak wyjątkowe właściwości, w tym działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, czy pomagające uporać się ze zmęczeniem. Czym właściwie jest graviola, jak wyglądają jej owoce i jaki wpływ wywiera na ludzkie zdrowie?
Flaszowiec miękkociernisty, czyli graviola
Flaszowiec miękkociernisty, bo tak właściwie brzmi pełna nazwa rośliny popularnie nazywanej graviolą, to rodzaj małego drzewa osiągającego wysokość nieprzekraczającą 10 metrów. Graviola rośnie głównie w Ameryce Środkowej, w Polsce zupełnie nie jest ona znana, podczas gdy na terenach jej uprawy jest tanim i popularnym owocem.
Graviola kwitnie przez cały rok. Jej owoce pojawiają się i dojrzewają niezależnie od pory roku czy miesiąca. Wśród długich nawet na 20 centymetrów zaokrąglonych liści, wyrastają duże mięsiste owoce o zaokrąglonym kształcie podobnym do serca. Jeden owoc waży zwykle około 3 kilogramów. Pokryte są one zieloną skórką pełną drobnych kolców. Sama skórka nie nadaje się do jedzenia głównie ze względu na bardzo dużą ilość zebranej w niej goryczy. Owoce gravioli w środku mają słodki biały miąższ pełen drobnych czarnych nasionek. Można jeść je w surowej formie lub po ususzeniu. W Polsce kupić można sok z gravioli — suplement diety Graviola Ekamedica dostępny jest w sklepie internetowym StraganZdrowia.pl.
Owoce gravioli i ich wpływ na zdrowie
Owoce gravioli pełne są witamin i minerałów. Znaleźć w nich można między innymi witaminy C oraz z grupy B, potas, fosfor, magnez, wapń, sód, żelazo i cynk. Wszystkie te składniki potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego dnia. Sok z owoców gravioli jest więc zdrowym dodatkiem do codziennej diety.
Owoce gravioli zawierają dużą ilość błonnika pokarmowego, który wspomaga trawienie i skutecznie rozprawia się z zaparciami. Gravioli przypisuje się także działanie przeciwutleniające, antyoksydacyjne, przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwwrzodowe. Sok z gravioli często podaje się przy niestrawnościach, aby możliwie szybko poprawić swoje samopoczucie. Jest to także skuteczny, a zarazem naturalny środek do walki ze zmęczeniem.
Czy sok z gravioli zawiera związki przeciwnowotworowe?
W owocach gravioli okryto składniki, które we wstępnych badaniach nie dopuściły do rozwoju komórek rakowych, co prowadziło do zatrzymania rozwoju nowotworu. Niewiele jest środków, a tym bardziej pochodzenia naturalnego, które mają tak cenne właściwości. Więcej na temat przeciwnowotworowego działania owoców gravioli dowiedzieć się można z artykułu pod adresem https://www.straganzdrowia.pl/blog/dieta-fitness/graviola-wzmacniajaca-przeciwnowotworowa. Warto pamiętać, że wciąż brakuje badań, które potwierdziłyby wpływ owoców gravioli na zatrzymanie rozwoju choroby nowotworowej. Kontynuowanie badań w tym kierunku jest jednak szansą, której nie można zignorować.