Kierunek psychologia w systemie USOS UKSW – czy studia powiedzą Ci, czym tak na prawdę jest ludzka samoświadomość?
Wielu z nas zastanawia się, czym jest samoświadomość i na ile jest nam w życiu potrzebna. Otóż okazuje się, że postrzeganie siebie i jasność tego, jakimi ludźmi jesteśmy, pomaga nam w życiu. Dzięki samoświadomości, zwiększamy nie tylko pewność siebie, ale także swoją kreatywność.
Gdzie nauczymy się samoświadomości?
Jeśli jesteśmy osobami, które interesują się sferą psychiczną człowieka i jego umysłem, warto już na etapie liceum, wybrać kierunek studiów, który pomoże zrozumieć nam ludzkie zasoby psychiczne. Najwłaściwszym kierunkiem wyboru będzie psychologia. Zajęcia na tym kierunku studiów, pozwolą nam poznać, wpierw samego siebie, własną samoświadomość, a następnie to, jak nauczyć inne osoby własnej tożsamości.
Każdy zainteresowany taką drogą edukacji, w dowolnej chwili, zerknąć może do systemu USOS UKSW i zweryfikować przedmioty kształcenia.
Podstawy psychologi – informacje dostępne w systemie USOS UKSW
Instytut Teologii Ogólnej, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, kształci studentów na kierunku psychologia. Jednym z obowiązujących przedmiotów są zajęcia z podstaw psychologii. Już na etapie pierwszego roku, student może wynieść wiele cennych informacji, związanych z poznaniem siebie i własnej osobowości. Program przedmiotu, podstawy psychologii, obejmuje między innymi takie zagadnienia, jak:
- Psychologia jako nauka;
- Uwaga i świadomość;
- Uczenie się;
- Emocje i stres;
- Motywacja;
- Rozwój psychiczny człowieka;
- Myślenie;
- Pamięć;
- Inteligencja i style poznawcze;
- Język i komunikowanie się;
- Zaburzenia zachowania;
- Inteligencja i style poznawcze;
- Różnice indywidualne, temperament i osobowość;
- Jednostka wobec społeczności.
Są to bardzo ważne zagadnienia, które pozwalają dostrzec, jak ważne jest skuteczne zrozumienie siebie. Bo tak naprawdę, jeśli będziemy świadomi siebie samych, dopiero wówczas, jako psychologowie, będziemy mogli uczyć samoświadomości innych. O pozostałych przedmiotach, które czekają studentów psychologii, poczytać można w systemie USOS UKSW.
Warsztaty wzmacniania samoświadomości
Wielu absolwentów kierunków psychologicznych, między innymi Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, prowadzi warsztaty rozwoju osobistego, ucząc w ich zakresie inne osoby, poznawać siebie oraz wzmacniać swoją świadomość.
Są to warsztaty kierowane głównie do tych osób, które chciałyby lepiej poznać swoją osobowość, tożsamość i wnętrze. To zajęcia dla tych, którzy świadomie chcą doświadczać codzienności.
Wiedza i umiejętności zdobyta podczas studiów, umożliwią wzmocnienie samoświadomości uczestników warsztatów, głównie poprzez:
- zachęcenie do mówienia o sobie,
- wsparcie w poznawaniu siebie samego,
- zwrócenie uwagi na relację z innymi,
- przedstawienie swojego zakresu wiedzy na temat ludzkiej świadomości,
- dostarczeniu narzędzi psychologicznych, umożliwiających samodzielne pogłębianie świadomości, już po zakończonych warsztatach.
Jaki jestem? Kim tak na prawdę jestem?
Wielu z nas bardzo często zadaje sobie to pytanie. Zastanawiamy się, jakimi ludźmi jesteśmy, do czego dążymy. Każdy widzi świat inaczej, popiera odmienne wartości, a także odmiennie definiuje różne pojęcia.
Wybierając psychologię, jako swoją drogę kształcenia, możemy stać się liderami, którzy umożliwią innym zbudowanie wewnętrznej samoświadomości, nauczą wglądu w siebie inne osoby.
Zerknijmy do systemu USOS UKSW. Być może oferta edukacyjna jeszcze bardziej zmotywuje nas do działania.
Jak kształtuje się samoświadomość człowieka?

Istnieją dwie teorie, mówiące o modyfikacji ludzkiej samoświadomości.
Teoria rozbieżności Ja
Zakłada, że każdy z nas szuka spójności między spostrzeżeniami na swój temat. Teoria ta mówi o czterech samoświadomościach – „idealnym ja”, „potencjalnym ja”, „odpowiedzialnym ego”, „oczekiwanym ja”. Są to bardzo podobne do siebie samoświadomości, jednak tworzą widoczne rozbieżności, z dotychczasową naszą samoświadomością. Człowiek, w takiej sytuacji, będzie szukał rozwiązania poczucia tych różnic. Dlaczego? Może zaistnieć na przykład sytuacja, gdy postrzegać będziemy siebie, jako ludzi dobrych i pomocnych, ale w momencie, gdy zachowamy się samolubnie, pojawi się w naszych głowach rozbieżność i chęć rozwiązania tej sprzeczności.
Teoria lustrzanego Ja
Z kolei teoria ta to wizja, w której społeczeństwo odgrywa istotna rolę. Zastanawiamy się jak widzą nas inni i na tej podstawie budujemy opinię o samym sobie Wszystko to dzieje się z tego powodu, że chcemy dowiedzieć się od innych co o nas myślą i pragniemy, aby uniknąć rozbieżności między wyobrażeniem o nas innych osób, a nasza samoświadomością. Podczas próby rozwiązania tych sprzeczności dążymy do tego, aby albo zmienić swoje własne wyobrażenie na poczet tego, co myślą o nas inni, albo zmienić relacje z otoczeniem, które nas inaczej, niż my sami, postrzega.
Samoświadomość, wbrew pozorom, formowana jest w bardzo trudny sposób. Wielu z nas nie potrafi zrozumieć kim tak na prawdę jest. Psychologowie są osobami, które mogą wyjaśnić nam jak uporać się z własna tożsamością, jak dotrzeć do swojego umysłu i wnętrza. Może i Ty pomożesz w przyszłości zrozumieć innym świadomość samych siebie?
Oj z tym poczuciem samoświadomości to na prawdę jest różnie. Ja mam trochę problem, że zastanawiam się nad tym, jak odbierają mnie inni i chyba staram się trochę pod resztę społeczeństwa dostosować…wiem, że to złe podejście, ale nie za bardzo potrafię inaczej.