Na czym polega automatyzacja laboratorium i kiedy warto ją wdrożyć?
Opiera się na wykorzystaniu nowoczesnych technologii w celu usprawnienia procesów, które dotąd były wykonywane ręcznie.
Automatyzacja laboratorium znajduje zastosowanie w różnych branżach, w tym – w sektorze farmaceutycznym. Przeczytaj i zobacz, na czym polega i kiedy warto ją wdrożyć.
Automatyzacja laboratorium – większa wydajność
Automatyzacja laboratorium budzi wiele emocji i kontrowersji. Zdecydowana większość obaw ma bezpośredni związek z wykorzystaniem zaawansowanych technologicznie systemów i rezygnacji z powtarzalnych prac manualnych. Tymczasem najnowsze rozwiązania w zakresie automatyki stwarzają nowe perspektywy dla techników laboratoryjnych i naukowców, wyraźnie redukują możliwość błędu ludzkiego, skracają czas oczekiwania na wynik (a w efekcie – na diagnozę) i pozwalają osiągnąć większą wydajność. Takie efekty są możliwe do uzyskania, dzięki wykorzystaniu narzędzi, urządzeń i zintegrowanych stanowisk, które nie wymagają nadzoru operatora.
Efektywne laboratorium – automatyzacja według standardów
Możliwa do wdrożenia automatyka obejmuje zestaw zaawansowanych technologicznie systemów, służących bardziej precyzyjnej i wydajnej realizacji badań laboratoryjnych, klinicznych i badawczych. Automatyzacja laboratorium, przeprowadzona we współpracy ze specjalistami, uwzględni możliwości techniczne jednostki. Konsultanci dostosują rozwiązania, zaproponują niezbędne zmiany i określą bieżącą wydajność laboratorium w zakresie kluczowych parametrów. Co istotne, potencjał wydajnościowy możliwych do wdrożenia rozwiązań nie będzie tajemnicą – przed rozpoczęciem prac z zakresu automatyzacji laboratorium będziesz mógł zapoznać się ze szczegółowymi planami i wizualizacją nowej jednostki.
Wdrożenie rozwiązań z zakresu automatyzacji. Kiedy jest niezbędne?
Konsultanci Roche Lab Consulting zalecają automatyzację laboratorium w sytuacji, kiedy dotychczas stosowane rozwiązania i metody nie pozwalają osiągnąć maksymalnej możliwej wydajności, przy jednoczesnym zachowaniu pożądanej precyzji. Wdrożenie zaawansowanych systemów technologicznych należy także rozważyć w sytuacji przeprowadzki laboratorium w nowe miejsce, jak również – w celu optymalizacji kosztów pracy jednostki (związanych np. z ilością wykorzystywanych próbek).