Najczęściej uprawiane zboża w Polsce
Zboża to jedna z głównych upraw na świecie, w tym także w Polsce. W naszym kraju w 2020 roku zebrano 33,5 miliona ton zbóż różnego rodzaju. Które z nich są jednak najpopularniejsze i dlaczego?
Najpopularniejsze zboża w Polsce
Nie da się ukryć, iż uprawa zbóż i innych roślin determinowana jest nie tylko przez samo zapotrzebowanie na dane produkty, ale przede wszystkim przez warunki klimatyczno –glebowe. Dlatego właśnie w Polsce dominującymi gatunkami są zboża ozime. Zboża uprawiane są w naszym kraju głównie w gospodarstwach indywidualnych. Które gatunki są najpopularniejsze?
- Pszenica – zarówno w formie ozimej, jak i jarej. Chociaż uprawa pszenicy nie należy do najłatwiejszych, wielu rolników jednak się na nią decyduje. Pszenica wymaga gleby dobrej lub bardzo dobrej, dlatego najczęściej można spotkać ją na Podkarpaciu, w Wielkopolsce, na Kujawach czy Nizinie Śląskiej.
- Żyto – również uprawiany w odmianie jarej i ozimej. Ze względu na to, że żyto ma niewielkie wymagania, jest ono obecne na terenie niemal całej Polski. Znaleźć je można przede wszystkim w Polsce Środkowej i Wschodniej.
- Owies – uprawiany przede wszystkim w formie jarej. Preferuje on gleby wilgotne, dlatego uprawiany jest przede wszystkim na Pojezierzu Pomorskim i Mazurskim, Podkarpaciu oraz w Nizinie Mazowieckiej.
- Pszenżyto – zboże, które charakteryzuje się cechami pszenicy oraz żyta. Jego wymagania są mniejsze, niż w przypadku pszenicy, jednak większe niż u żyta. Potrzebuje dużo wody. Można spotkać je tam, gdzie dominuje uprawa zarówno pszenicy, jak i żyta.
- Jęczmień – to zboże hoduje się głównie w odmianie jarej. Ze względu na niską mrozoodporność, rzadkością jest uprawa jęczmienia ozimego. Wyjątkiem może być hybrydowy jęczmień ozimy, który bazuje na innowacyjnej technologii.
Produkcja zboża w znaczny sposób wpływa na dochody gospodarstw – jest cennym surowcem, na który cały czas istnieje ogromne zapotrzebowanie. Dzięki zrównoważonemu rolnictwu możliwe jest osiąganie coraz lepszych upraw. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat na stronie Syngenta.pl.