Podstawowe badania krwi – kiedy należy je wykonać?
Regularne analizy morfotyczne pozwalają prawidłowo ocenić stan organizmu i przeciwdziałać ewentualnym zagrożeniom zdrowotnym. Badanie krwi przeprowadzane jest na zlecenie lekarza lub indywidualne życzenie pacjenta. Warto wiedzieć, kiedy należy je wykonać.
Wskazania
Badanie krwi zaliczane jest do analiz profilaktycznych oraz diagnostycznych. Dzięki morfologii można bowiem wykryć różnorodne schorzenia organizmu. W obrębie przyczyn wykonywania badania warto wskazać podejrzenie niedokrwistości, stanu zapalnego, choroby zakaźnej oraz krwotoku wewnętrznego. Morfologia przeprowadzana jest w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia lub poprzez pakiety medyczne dla firm, jeśli właściciel przedsiębiorstwa wykupił dla swoich pracowników tego typu świadczenia. Testu nie wykonuje się u pacjenta, który niedawno przeszedł infekcję. Niegroźne choroby mogą bowiem wpływać na konfiguracje w obrębie elementów morfotycznych. W tego typu przypadkach uzyskanie wiarygodnych parametrów jest bardzo utrudnione.
Wykonanie analizy
Badanie polega na pobraniu pięciu mililitrów krwi od pacjenta przez nakłucie żyły w zgięciu łokciowym z dodatkiem EDTA. Czasami analizie podlega materiał włośniczkowy. W tego typu przypadkach krew pobierana jest do rurki kapilarnej.
Uzyskane wyniki
Tradycyjne badanie obejmuje analizę RBC, MCV, MCH, MCHC, WBC, PLT, HGB i HTC. Analizę ilościową elementów morfotycznych wykonuje się pod mikroskopem lub za pomocą specjalistycznego automatu. Wartość MID oznacza komórki, których maszyna nie potrafiła prawidłowo określić. Specjalistyczne kliniki hematologiczne posiadają automaty, identyfikujące większość hemocytów. Badanie ilościowe limfocytów CD4+. CD8+ i NK stanowi analizę, którą wykonuje się w przypadku osób chorych na AIDS. Morfologia nie obejmuje określenia hemoglobiny, jednak ze względu na automatyzację samego procesu parametr ten oznaczany jest wraz z innymi elementami. Normy badań uzależnione są od wielu komponentów i należy je rozpatrywać z uwzględnieniem innych czynników całej diagnostyki. Prawidłową interpretację wyników przeprowadza lekarz prowadzący konkretnego pacjenta.
Badanie laboratoryjne w okresie ciążowym
Analizę morfotyczną powinny wykonać kobiety, spodziewające się dziecka nawet, jeśli ich stan zdrowia nie wykazuje nieprawidłowości. Monitorowanie ciąży jest niezwykle istotne w ocenie rozwoju płodu. Na podstawie testów laboratoryjnych można określić, czy w organizmie przyszłej matki nie rozwija się infekcja lub niedokrwistość. Morfologia przeprowadzana jest zazwyczaj pięć razy w ciągu ciąży. Pierwsze badanie wykonuje się do dziesiątego tygodnia od poczęcia, a ostatnie pod koniec trzeciego trymestru. Szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można na stronie internetowej CMP.med.pl.
Podstawowe badanie krwi należy wykonywać regularnie, by monitorować stan swojego organizmu, lub w przypadku zalecenia przeprowadzenia testu przez lekarza prowadzącego. Warto pamiętać, by przed analizą zastosować się do wytycznych podanych na stronie internetowej konkretnej placówki medycznej.