Trawy w ogrodzie – czy warto postawić na Proso rózgowate Hanse Herms?
Trawy ozdobne coraz częściej goszczą w ogrodach. Nic w tym dziwnego, bo mają sporo zalet. Są nie tylko piękne, ale zwykle dość łatwe w uprawie. Potrafią zdobić ogród przez cały rok. Jednym z ciekawszych gatunków traw jest proso rózgowate.
Dlaczego w ogrodzie warto zasadzić trawy?
Trawy w ogrodzie mają coraz więcej zwolenników. Zawdzięczają to, nie tylko wyglądowi, ale także wielości odmian. Różną się kolorami, wielkością, rodzajem kwiatostanów. Jedne trawy mają kwiaty zebrane w pierzaste kłosy, inne są delikatne i rozpierzchłe. Każdy znajdzie wśród traw odmiany, która najlepiej będą pasować do jego ogrodu.
Trawy mogą być znakomitym uzupełnieniem roślinnych kompozycji. Można też tworzyć rabaty złożone wyłącznie z traw. Za każdym razem otrzymuje się oryginalne i efektowne ogrodowe dzieło. Pięknie będą zdobiły otoczenie oczek wodnych.
Osoby, które zaczynają przygodę z trawami, często boją się, że te rośliny zdominują ogród. Aby tak się nie stało, wystarczy wybierać trawy mało ekspansywne. Do małych ogrodów najlepiej wybierać trawy, które osiągają mniejsze rozmiary.
Prawie wszystkie trawy lubią stanowiska słoneczne. Nie mają za to wygórowanych wymagań glebowych. Wiele traw można uprawiać w donicach, będzie to dodatkowa ozdoba ogrodu lub balkonu.
Najpiękniejsze odmiany traw ogrodowych
Trawy mają mnóstwo gatunków i odmian. Wiele z nich świetnie nadaje się jako rośliny ozdobne do ogrodów. Warto przyjrzeć się najciekawszym odmianom, które można spotkać w sklepach i szkółkach ogrodniczych.
Prosta ozdoba ogrodu
Do najciekawszych traw w ogrodzie będą należeć:
- Trawa pampasowa – dorasta nawet do 2-3 m, tworząc rozłożyste kępy, przypominające fontannę. Niezwykle ozdobne są białe lub różowe kwiatostany. Zimą należy ją zabezpieczyć przed mrozem.
- Miskant chiński – tworzy duże, ozdobne kępy o wysokości nawet do 2 m. Ma ozdobne, srebrzyste wiechy. Są odmiany o paskowanych liściach.
- Rozplenica japońska – ma wąskie, srebrzysto-zielone liście. Jej kwiatostany w kształcie puszystego walca nadają się do suchych bukietów. Wymaga osłoniętych, słonecznych miejsc.
- Proso rózgowate – w zależności od odmiany tworzy kępy o wysokości od 60 do 120 cm. Doskonała na stanowiska słoneczne i suche. Dobrze znosi mróz.
- Kostrzewa miotlasta (niedźwiedzie futro) – kępy o wysokości 12-20 cm. Tworzy charakterystyczne kule z drobnych, igiełkowatych liści. Doskonała na stanowiska lekko zacienione np. pod drzewami. Mrozoodporna.
Proso rózgowate i jego zastosowanie
Jedną z ciekawszych traw jest proso rózgowate. Występują one w wielu odmianach, Mają zwykle strzelisty pokrój, a kępy, dorastające w zależności od odmiany od 60 do 120 cm, są ozdobione pięknymi kwiatostanami w formie delikatnych, ale sporych wiech.
Proso rózgowate jest ozdobne przez cały rok. Zwykle jesienią, przebarwia się na ciekawy kolor, co dodatkowo podkreśla urodę tej trawy. W połączeniu z uroczymi kwiatostanami jest wyjątkową ozdobą. Nadaje się zarówno do dużych, jak i małych ogrodów. Należy tylko wybrać odpowiednią odmianę.
Te trawy w ogrodzie mają szerokie zastosowanie. Można je sadzić pojedynczo, aby stanowiły ciekawy akcent. Proso świetnie prezentuje się też na różnych rabatach, podkreślając urodę innych roślin, szczególnie takich o dużych liściach, np. host. Mogą być uprawiane również w pojemnikach.
Do ogrodów szczególnie polecane są odmiany:
- Heavy Metal,
- Praire Sky,
- Shenandoah,
- Hanse Herms.
Jak uprawiać proso rózgowate Hanse Herms?
Odmiana prosa rózgowatego Hanse Herms nadaje się szczególnie do mniejszych ogrodów, ponieważ dorasta tylko do ok. 60-90 cm. Ma pięknie ubarwione jasnozielone liście i bajkowo wyglądając, jasnoróżowe kwiatostany. Jesienią liście na końcach liście przebarwiają się na czerwono. Później cała kępa mieni się czerwienią i żółcią.
Proso Hanse Herms znajdziemy w internetowych lub stacjonarnych sklepach ogrodniczych. Nie ma zbyt wygórowanych wymagań. Lubi wilgotną, średnio żyzną glebę. Najlepiej rośnie w słońcu, ale dobrze znosi także półcień. Jest wprawdzie mrozoodporne, jednak pierwszą zimę po posadzeniu powinno spędzić pod przykryciem. Co roku, wiosną, trawę krótko przycinamy. Nawozimy nawozem uniwersalnym lub do traw ozdobnych.
Proso, czy miskant olbrzymi są to trawy odporne w naszym klimacie. I za to właśnie je doceniam. Do tego nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Odnajdą się w większości ogrodów, rzadko chorują, a szkodniki za nimi nie przepadają 🙂 Proso rózgowate jest strasznie prosta w uprawie. Dobrze czuje się na słońcu jak i w miejscach zacienionych. Mam u siebie w ogrodzie tę roślinkę i powiem szczerze, że wygląda bardzo estetycznie i stanowi cudowny dodatek w całej rabacie ?