O zastosowaniu i specyfikacji pali CFA
Na budowie stosuje się różne materiały i rozwiązania, aby skutecznie wykonać wszelkie konieczne prace, a także zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym. Warte uwagi są pale cfa, czyli specjalne elementy konstrukcyjne, które wykorzystuje się, aby stabilizować i uszczelniać podłoże, a także podczas budowy budynków kabaturowych, hydrotechnicznych czy obiektów inżynierskich. Warto wiedzieć w jaki sposób są wykonane pale CFA oraz jakie są zalety ich wykorzystania w budownictwie.
Co to są pale CFA?
Palowanie cfa to bardzo popularny zabieg na budowie. Pali CFA używa się, aby wykonywać głębokie fundamenty i ściany palowe w przypadku konstrukcji oporowych. Wiele firm działających w Rzeszowie w swojej pracy wykorzystuje pale CFA.
Te elementy konstrukcyjne bardzo często wykorzystuje się także przy tworzeniu ekranów akustycznych i budowie mostów. Mają one bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie.
Warto zaznaczyć, że technologia związana z palowaniem cfa na budowie została opatentowana i rozwinięta w zeszłym wieku. Najczęściej pojedyncze pale mają średnicę wynoszącą 40 – 150 cm. Aby odpowiednio spełniały swoje zadania umieszcza się 20 – 30 metrów w głąb ziemi.
Dlaczego warto wykorzystywać pale CFA
Pale CFA są niezwykle popularne na budowach nie tylko w Rzeszowie, ale i w innych miejscach. Przede wszystkim, ich cena jest niezwykle atrakcyjna w porównaniu z innymi palami, które umieszcza się w gruncie. Dlatego, jest to opłacalna inwestycja. Ponadto pale charakteryzują się wysoką wytrzymałością oraz trwałością. Bardzo ważne jest odpowiednie zespolenie pali z gruntem. Warto także podkreślić, że palowanie CFA jest możliwe także w gruntach wodonośnych. Aby wykonać jeden pal potrzeba stosunkowo niewiele czasu – około 30 minut. Ponadto te elementy konstrukcyjne gwarantują znaczne ograniczenie drgań oraz hałasu.
Wykonanie pali CFA
Warto wiedzieć jak wykonane są pale CFA. Tworzy się poprzez wywiercenie otworu o wymaganej głębokości za pomocą świdra ślimakowego. Powstały otwór wypełnia się odpowiednio wykonaną mieszanką betonu o właściwej konsystencji.
Beton należy także pompować pod odpowiednim ciśnieniem, aby był wystarczająco statyczny. Po wypełnieniu otworu wprowadza się także specjalny kosz zbrojeniowy. Podczas formowania kolumn należy pamiętać o pewnym naddatku, który usuwa się przed montażem zbrojenia. Parametry każdego pala CFA są a każdym razem rejestrowane i podjęte kontrolą operatora.
Zastosowanie pali CFA

Na budowach w Rzeszowie bardzo często wykorzystywane są pale CFA. Z powodzeniem można je stosować w różnych gruntach. Szczególnie dobrze się sprawdzają w trudnych do przewiercenia glinach i piaskach. Warto jednak podkreślić, że nie powinno się stosować tej technologii w niespoistych i luźnych gruntach, a także tam gdzie wilgotność przekracza 100%.
Pale znajdują zastosowanie:
- w budynkach kabaturowych,
- w różnych obiektach inżynierskich,
- w obiektach hydrotechnicznych,
- w budynkach przemysłowych.
Panujące warunki gruntowe umożliwiają także stosowanie tej technologii w przypadku nasypów drogowych oraz obiektów wielkopowierzchniowych.
Jak wspomniano wcześniej, palowanie szczególnie często wykorzystuje się jako fundament ekranów akustycznych znajdujących się przy drogach. Mogą one być także wykorzystywane jako fundamenty filarów.
Warto zaznaczyć, że istnieje kilka najważniejszych rodzajów palów CFA. Pale Starsol są stosowane jako podwójna rura. Ograniczają one naruszenie gruntu. Kolejnym rodzajem są pale PCS Lambda, charakteryzują się one większą średnicą, dzięki czemu zapobiegają przemieszczaniu się gruntu w momencie wkręcania świdra. Pale CFP to połączenie tradycyjnych pali i pali CFA.
To jaki rodzaj palowania zostanie zastosowany w dużej mierze zależy od charakteru planowanych prac budowlanych, a także od panujących warunków. Warto zdecydować się na wykorzystanie pali CFA i skorzystać z usług firmy, która profesjonalnie wykonuje tego typu usługi. Pale są z powodzeniem wykorzystywane od wielu lat. W 1981 roku znacznie rozwinął się proces ich produkcji.
Podziwiam tych, który orientują się w materii budownictwa inżynieryjnego. Dla mnie czarna magia. Ale dobrze, że są portale, na których można się co nieco dowiedzieć.