Konsekwencje wysokiego ciśnienia – miej świadomość dlaczego tak warto dbać o swoje ciśnienie
W społecznej świadomości, nadciśnienie nie jest traktowane tak poważnie jak inne choroby. Niektórzy wręcz odżegnują się od traktowania tej przypadłości właśnie jako jednostki chorobowej. Tymczasem, konsekwencje wysokiego ciśnienia mogą być druzgoczące dla naszego zdrowia i życia. Statystyki nie kłamią – nawet co trzeci Polak cierpi na nadciśnienie, a większość z nas nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Przeczytaj co trzeba wiedzieć o tej przypadłości i jak sobie z nią radzić.
Co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu?
Nadciśnienie to nic innego jak tylko schorzenie krążenia krwi, które charakteryzuje się podwyższonym stale lub okresowo ciśnieniem tętniczym – zarówno skurczowym, jak i rozkurczowym. Kiedy można mówić o nadciśnieniu? Definiuje się je w ten sposób, w momencie kiedy ciśnienie skurczowe wynosi powyżej 140 mmHg, a rozkurczowe powyżej 90 mmHg. Prawidłowe ciśnienie tętnicze charakteryzuje się poziomem mniej więcej 120/80 mmHg.
Nadciśnienie jest chorobą cywilizacyjną, na którą największy wpływ mają czynniki środowiskowe. Teoretycznie największe ryzyko zachorowania dotyczy mężczyzn po 55 roku życia, jednak obecnie na nadciśnienie cierpią już osoby w wieku 20 – 30 lat. Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do miażdżycy, zawału serca, udaru, a nawet takich chorób jak niewydolność nerek czy wątroby.
Objawy nadciśnienia
Nadciśnienie bardzo często nie daje żadnych objawów, szczególnie na początkowych etapach choroby. Objawy pojawiają się dopiero w momencie, kiedy w konsekwencji nadciśnienia rozwijają się takie przypadłości jak miażdżyca czy chociażby przerost lewej komory serca. Zwiększa to ryzyko wystąpienia zawału lub udaru. Objawy, które mogą świadczyć o nadciśnieniu to między innymi:
- kołatanie serca,
- potliwość,
- duszności,
- spadek kondycji fizycznej i psychicznej,
- zaczerwienienie twarzy,
- uderzenia gorąca,
- bóle i zawroty głowy.
Rozwój nadciśnienia wpływa na inne, poważniejsze objawy, które wynikają ze stopniowego uszkadzania się narządów. Kłopoty ze wzrokiem, mniejsza sprawność intelektualna, wychłodzenie lub obrzęk kończyn, a nawet problemy z poruszaniem się i prawidłowym czuciem.
Jak mierzyć ciśnienie w domu?
Ciśnienie tętnicze najlepiej jest mierzyć w zaciszu domowym. Ma to znaczenie, ponieważ w gabinecie lekarskim bardzo często jesteśmy poddani presji, która powoduje, że pomiary są wyższe niż normalnie. Najlepiej zaś dokonywać ich w zaciszu własnego domu, kiedy jesteśmy zrelaksowani. Wówczas otrzymamy wynik, który jest najbliższy prawdzie.
Warto mieć w domu odpowiedni aparat do mierzenia ciśnienia, który będzie służył nam do regularnych pomiarów. Tego typu sprzęty dostępne są powszechnie i nie stanowią dużego wydatku, dlatego niemal każdy może sobie na nie pozwolić. Specjaliści zalecają prowadzenie specjalnego dziennika z pomiarami i zgłaszania lekarzowi sytuacji, kiedy przez dłuższy czas wyniki będą odbiegały od normy. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ konsekwencje nieleczonego nadciśnienia tętniczego mogą być bardzo poważne.
Sposoby leczenia nadciśnienia tętniczego
Jak leczyć nadciśnienie tętnicze? Jak dbać o prawidłowe ciśnienie krwi? Najważniejszą kwestią jest zmiana stylu życia i zminimalizowanie czynników, które prowadzą do nadciśnienia. Lekarze często zalecają preparaty, które mają na celu obniżenie ciśnienia, warto przyjmować je regularnie i nadal monitorować pomiary w warunkach domowych.
Terapia farmakologiczna będzie skuteczna dopiero w momencie kiedy wprowadzimy do naszego stylu życia odpowiednie zmiany. Niezwykle istotna jest aktywność fizyczna, rzucenie palenia oraz zmniejszenie masy ciała. Nadwaga i otyłość są bowiem czynnikami, które znacznie zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia tętniczego.
Nadciśnienie tętnicze jest bardzo niebezpieczne, jednak jeżeli wdrążymy leczenie i będziemy konsekwentnie zastosowywać się do porad lekarza, możemy spodziewać się tego, leczenie będzie wyjątkowo skuteczne. Należy jednak mieć świadomość, że proces leczenia wymaga czasu i może być pracochłonny. Jego skuteczność jest jednak bardzo wysoka, dlatego nawet jeżeli wyniki są złe, nie warto tracić nadziei.
Aktywny tryb życia, szczupła sylwetka i zdrowa dieta zmniejszają ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego – i to właśnie o tym trzeba pamiętać! 🙂 Oczywiście to jest tak, ze spełniając te czynniki unikniemy wysokiego ciśnienia, ale na pewno ograniczymy tę możliwość do minimum.