Co daje człowiekowi wyobraźnia i w czym może mu pomoc?
Pojęcie ludzkiej wyobraźni od dawna fascynowało nie tylko słynnych filozofów i uczonych, ale nawet światowych przywódców. Obecnie wielu postrzega w wyobraźni wielki potencjał, podczas gdy inni utożsamiają ją z niepotrzebnym fantazjowaniem. Czym jest wyobraźnia i jaką rolę odgrywa w naszym życiu? Co może dać człowiekowi? Kiedy może pomóc, a kiedy zaszkodzić? Na te pytania, przynajmniej w części, poznacie odpowiedzi w poniższym artykule.
Czym jest wyobraźnia i jaki ma wpływ na życie człowieka?
Wyobraźnia to zdolność do wyobrażania sobie rzeczy, które w realnym świecie są mało prawdopodobne, w efekcie czego człowiek tworzy w świadomości coś nowego w stosunku do poprzednich doświadczeń.
Umiejętność taką posiadają wszyscy, ale nie jest ona rozwinięta u każdego w takim samym stopniu. Dzieci z łatwością jej używają i jeśli nie będzie ona w nich tłumiona, ale rozwijana, może przyczynić się do wzrostu kreatywności i ciekawych pomysłów w różnych dziedzinach. Dorośli często uważają natomiast, że jedynie rzetelna wiedza jest drogą do sukcesu i może przynieść realne korzyści w rozwoju człowieka. Efektem tego jest pozbawione marzeń i przewidywalne w każdym aspekcie życie, które często nie daje im poczucia szczęścia i spełnienia. Winy za taki stan rzeczy można dopatrywać się w wychowaniu oraz w szkole, gdzie bogata wyobraźnia u ucznia była uznawana jako zbędna cecha, która nie pomaga w uczeniu się.
Co wyobraźnia może dać człowiekowi?
Wielcy tego świata, tacy jak Albert Einstein, czy Napoleon twierdzili, że wyobraźnia jest ważniejsza nawet niż wiedza, gdyż wiedza jest ograniczona, a wyobraźnia nie zna żadnych granic. Wyobrazić sobie możemy bowiem wszystko i potem przetworzyć nasze wyobrażenia w rzeczywistość. Wiedza połączona z wyobraźnią prowadzi do wynalazków, które bez użycia wyobraźni nie byłyby możliwe. Artyści używają jej do tworzenia swoich dzieł, które okazują się wielkimi często właśnie dzięki użytej do ich stworzenia wyobraźni.
Co jeszcze może dać wyobraźnia?
Arystoteles określił wyobraźnię zasadą naśladownictwa natury. Wiele cennych wiadomości, o tym czym jeszcze jest wyobraźnia, można przeczytać na http://www.wyobraznia.eu/co-to-jest-wyobraznia/. Wyobraźnia daje człowiekowi na prawdę wiele.
Pomaga w osiąganiu celów
Człowiek, który wyznaczył sobie konkretny cel, osiągnie go dużo łatwiej i szybciej, jeśli będzie tworzył sobie wizje tego celu na wszystkich etapach realizacji. Jeśli dokładnie wiemy, czego chcemy i możemy to zobaczyć oczami wyobraźni, jest duża szansa na to, że to zrealizujemy. Świadczą o tym liczne przykłady ze świata biznesu.
Pomaga w nauce
Okazuje się, że wyobraźnia pomaga w przyswajaniu wiedzy. Za sferę logiczną bowiem odpowiedzialna jest lewa półkula mózgu, która często jest nadmiernie przeciążona. Za wyobraźnię odpowiedzialna jest prawa półkula mózgowa. Jeśli obie półkule będą się uzupełniały i będą zsynchronizowane, proces uczenia będzie przebiegał sprawniej. Do tego procesu kodowania nowych informacji odwołują się różne mnemotechniki i strategie zapamiętywania, które wykorzystują do tego celu wyobraźnię.
Rozwija kreatywne myślenie
Wyobraźnię uruchamiamy w kreatywnym myśleniu, którego efekty przynoszą często nowatorskie pomysły. Mówi się, że potrzeba jest matką wynalazku, ale to wyobraźnia podsuwa człowiekowi będącemu w potrzebie rozwiązania. W ten sposób rozwijamy kreatywne myślenie, przynoszące owoce w postaci ciekawych i nietuzinkowych pomysłów, które czasem rewolucjonizują świat.
Pomaga przezwyciężyć gorsze okresy w życiu
W życiu każdego człowieka zdarzają się trudne chwile, czy bolesne porażki. Wtedy właśnie często wyobraźnia okazuje się tym lekiem, który podnosi na duchu. Jeśli potrafimy tylko uruchomić wyobraźnię i obudzić drzemiące w nas dawne marzenia, może się okazać, że owa porażka zdarzyła się po to, byśmy mogli robić w życiu to, czego chcemy naprawdę. Często bowiem człowiek, dążąc do sukcesu, w natłoku zajęć zapomina o tym, o czym marzył w dzieciństwie. Dopiero życiowe niepowodzenie sprawia, że zatrzymuje się na chwilę i szukając dla siebie nowych możliwości czy nadziei, uruchamia wyobraźnię, która przypomina o dawnych marzeniach lub podsuwa nowe.
Kiedy wyobraźnia może nam zaszkodzić?
Chociaż wyobraźnia najczęściej człowiekowi pomaga, w niektórych sytuacjach może się okazać szkodliwa. Dzieje się tak wtedy, gdy używamy jej do czarnowidztwa i nasza bujna wyobraźnia podsuwa nam negatywne myśli na temat tego, co złego może się w naszym życiu zdarzyć. Często nie ma to żadnego pokrycia w rzeczywistości, ale dostarcza sporo niepotrzebnego stresu. Czasem człowiekowi trudno nad takimi wyobrażeniami zapanować, bo pojawiają się mimowolnie. Wynika to czasem z ukrytych negatywnych przekonań o sobie samym, z braku wiary w siebie i w powodzenie. Trzeba jednak wiedzieć, że tak używana wyobraźnia może na zasadzie prawa przyciągania przywołać do nas właśnie te rzeczy. Należy się więc tego wystrzegać.
Jak rozwijać wyobraźnię, by przynosiła korzyści?
Sposobów na rozwijanie wyobraźni jest wiele. Przede wszystkim dobrze jest znaleźć chwilę czasu dla siebie, przypomnieć sobie czasy, gdy było się dzieckiem i ta wyobraźnia działała o wiele lepiej. To może być pierwszy krok, za którym pójdą następne. Można też rozwijać wyobraźnię w każdym dowolnym momencie dnia i miejscu. Należy w tym celu wybrać sobie dowolny przedmiot w zasięgu naszego wzroku i zacząć sobie wyobrażać do czego innego mógłby służyć lub jak można byłoby go ulepszyć. Rezultaty takich ćwiczeń mogą nas czasem zadziwić.
Na temat wyobraźni można napisać książkę, a tematu się nie wyczerpie. Przedstawione tutaj korzyści z jej używania to tylko przykłady. W rzeczywistości jest ich znacznie więcej. To tylko dowodzi, że wyobraźnia jest potrzebna człowiekowi nie tylko w pracy i nauce, ale i w codziennym życiu. Jeśli będziemy z niej umiejętnie korzystać, przyniesie znakomite rezultaty, podniesie jakość życia i je ubarwi.
Źródło:
- Joseph Murphy, Uwierz w siebie, Wydawnictwo KOS, Katowice 2009.
Wyobraźnia jak dla mnie to także marzenia. Dzięki wyobraźni możemy marzyć i wierzyć, że coś czego pragniemy się wydarzy 🙂 Marzenia są oczywiście czymś dobrym, ale pamiętajmy, że zbytnia wiara w swoje marzenia, może doprowadzić nas do załamania w momencie, gdy na przykład na naszej drodze pojawi się niepowodzenie. Wyobraźni warto używać z rozsądkiem 🙂