Czego można się spodziewać w czasie karmienia dziecka piersią?
Karmienie piersią to jedna z najpiękniejszych czynności w życiu kobiety. Ten najbardziej naturalny sposób żywienia dziecka, jest najzdrowszy i najlepszy dla jego rozwoju. Początki tej drogi bywają jednak bardzo trudne. Dlatego w przypadku trudności, których można się spodziewać w czasie karmienia piersią, warto korzystać z fachowej pomocy doradców laktacyjnych lub odwiedzić poradnię laktacyjną.
Trudne początki karmienia
Na początku karmienia noworodka, można się spodziewać, że… dziecko będzie cały czas głodne. A to dlatego, że ilość pokarmu w piersiach, w ciągu pierwszych 2-3 dni po porodzie, jest bardzo mała. Dla zmęczonej porodem mamy, ciągle płaczące z głodu dziecko, to nie lada wyzwanie. Dlatego zanim zdecydujesz się podać niemowlęciu mleko modyfikowane, skontaktuj się z dostępnym w szpitalu doradcą laktacyjnym. Taka osoba pokaże i wyjaśni jak najlepiej przystawiać maluch, aby szybko rozkręciła się produkcja pokarmu.
Zazwyczaj wraz z wyjściem mamy i dziecka ze szpitala następuje drugi etap laktacji, czyli nawał mleczny. Piersi stają się bardzo duże, obrzmiałe i bolesne. To moment, w którym laktacja rozpoczyna się na dobre. Po kilku trudnych dniach, dolegliwości bólowe mijają, a w piersiach w końcu znajduje się odpowiednia ilość mleka dla nowo narodzonego dziecka.
Problemy z chwytaniem
Kolejna rzecz, której można się spodziewać przy karmieniu piersią, to trudności z uchwyceniem brodawki. Umiejętność ssania jest jedną z dwóch podstawowych czynności, które potrafi każdy zdrowy noworodek. Drugą jest oddychanie. Ale nie każdy maluch potrafi dobrze uchwycić pierś mamy. A każda pierś jest inna.
Aby maluch nauczył się odpowiedniego chwytania, potrzebuje pomocy mamy. Jeżeli mama jest niedoświadczona – powinna udać się do dobrej poradni laktacyjnej w Warszawie. To miejsca stworzone dla mam karmiących piersią.
Jak prawidłowo karmić niemowlaka?
Zanim spróbujesz podać dziecku pierś, zaczekaj aż szeroko otworzy buzię. Musi objąć ustami całą brodawkę i sporą część jej otoczki. Wargi maluszka muszą być wywinięte na zewnątrz. Tylko wtedy będzie miał szansę ssać efektywnie, najeść się i dobrze stymulować laktację. Taka technika gwarantuje też odpowiedni rozwój aparatu mowy dziecka.
W miejscu takim jak poradnia laktacyjna Warszawa – http://www.szkola-magiera.pl/konsultacje-laktacyjne, specjaliści doradzą, co robić jeżeli dziecko mimo wszystko nie radzi sobie z piersią. Jednym z rozwiązań są silikonowe nakładki na piersi. Jeżeli to także nie pomoże, warto zainwestować w dobry laktator elektryczny i spróbować karmić dziecko z butelki.
Odpowiednia bielizna
Kolejna rzecz, która może być problematyczna w okresie karmienia piersią, to dobór bielizny. Z pewnością nie warto kupować staników do karmienia przed porodem. W okresie nawału mlecznego piersi się powiększą, a kiedy laktacja się ustabilizuje, mogą zmienić rozmiar jeszcze kilkakrotnie.
Warto przygotować się na to, że dziecko zażyczy sobie piersi, w najmniej odpowiednim miejscu i czasie. W parku, w restauracji czy na zakupach. Stanik do karmienia musi dawać możliwość szybkiego i dyskretnego nakarmienia dziecka.
Ta bielizna jest ważna także dla przyszłości biustu. Odpowiednio dobrana pomoże zapobiec deformacji i obwisaniu piersi. W doborze wygodnego i zdrowego biustonosza mogą również pomóc pracownicy poradni laktacyjnych. Warszawa i każde inne miasto, ma ich co najmniej kilka, w każdej dzielnicy.
Zatkany kanalik i zapalenie piersi
Te dwie dolegliwości mogą się przydarzyć na każdym etapie laktacji. Pierwsza z nich powstaje w skutek nagromadzenia się gęstego pokarmu u ujścia kanalika mlekowego. Oprócz karmienia naprzemiennego i zwykłej higieny, nie istnieją żadne sposoby na zapobieganie takiej sytuacji. Zatkany kanalik daje silny, rwący i ciągnący ból w trakcie karmienia. A na powierzchni sutka jest widoczny mały biały punkcik. Każda poradnia laktacyjna w Warszawie poradzi, co robić, aby poradzić sobie z tym problemem.
Zapalenie piersi to dużo poważniejszy stan i wymaga kontroli lekarza. Stan podgorączkowy i bóle mięśni mogą wskazywać nie tylko na grypę. Inne objawy to:
- tkliwość piersi,
- opuchlizna,
- ból,
- zatrzymanie pokarmu.
Ja miałam doc poważny problem podczas karmienia dziecka piersią. Jak się okazało w wyniku dalszego przepełnienia się przewodów mlecznych pokarm przedostał się do gruczołu piersiowego i właśnie przez to rozwinęło się zapalenie. Ból i zaczerwienienie piersi to tylko niektóre z objawów…ale nic przyjemnego, Oceirpiałam się.