Jakie kierunki humanistyczne wybrać, aby w przyszłości zapewnić sobie satysfakcjonującą pracę?
Funkcjonuje przekonanie, że wykształcenie wyższe gwarantuje świetlaną przyszłość i dobrą pracę. To tylko pół prawdy. Intratne posady, czekają przeważnie na absolwentów, którzy ukończyli przyszłościowe kierunki studiów. Często można spotkać się z opiniami, że kierunki humanistyczne to strata czasu, ponieważ nie można znaleźć po ich ukończeniu ciekawej i opłacalnej pracy. Ten trend dawno minął i w chwili obecnej, właśnie studia humanistyczne gwarantują sukces zawodowy i satysfakcjonujące źródło utrzymania.
Kierunki humanistyczne — czyli jakie?
Jeśli matematyka, fizyka lub chemia nie są naszą najmocniejszą stroną, a łatwiej przyswajamy wiedzę z języka polskiego, biologii, historii lub geografii, wtedy mówimy o umyśle humanistycznym. Podobnie jest z kierunkami. Bynajmniej nie oznacza to, że humanista nie potrafi liczyć. Po prostu bliżej mu do wszechstronności, niż do skomplikowanych rachunkowych obliczeń. Humanistę cechuje ciekawość świata i procesów w nim zachodzących oraz głód wiedzy, otwartość, komunikatywność i elastyczność.
Rób to, co kochasz — czyli jak wybrać właściwe studia?
Młodzi ludzie, tuż po opuszczeniu szkoły średniej, często borykają się z trudnością wyboru kierunku studiów. Słynna podróżniczka, pisarka i dziennikarka, Beata Pawlikowska, w swojej książce „Planeta dobrych myśli napisała”: „Rób to, co kochasz i rób to z miłością, a będziesz, kim zechcesz”. To kwintesencja wszystkiego, czym powinien kierować się młody człowiek, wybierając swoją drogę zawodową. Jeśli zainteresowania oscylują wokół historii, wybierzmy archeologię. Jeśli uwielbiamy kontakt z ludźmi i wykazujemy się dużą otwartością i kreatywnością, zdecydujmy się na marketing, lub animację czasu. A może od zawsze naszym wypowiedziom towarzyszy lekkie pióro i ciekawi nas śledzenie aktualności i bieżących tematów medialnych? Doskonałym kierunkiem będzie dziennikarstwo. Psycholog to świetny kierunek dla osób lubiących pomagać innym poprzez pokazanie właściwej ścieżki emocjonalnej. Wybór właściwego kierunku humanistycznego, oprócz tego, że powinien zagwarantować dobrą pracę, powinien przede wszystkim oscylować w obszarze zainteresowań. Wtedy wykonywana praca będzie przynosiła, oprócz dobrego zarobku, również satysfakcję i radość.
Przegląd najbardziej opłacalnych kierunków humanistycznych
Szukając interesującego kierunku humanistycznego, młodzi ludzie często zadają pytanie o przyszłościowe kierunki studiów. To oczywiste, że chcą mieć pewność, że ich wybór przyniesie wymierne korzyści w przyszłości. Do najbardziej opłacalnych, w kontekście wykonywanej po studiach pracy zaliczamy poniższe kierunki.
- Archiwistyka i zarządzanie dokumentacją,
- Coaching,
- Dyplomacja europejska,
- Dziennikarstwo i komunikacja społeczna,
- Kryminologia,
- Psychologia,
- Turystyka i rekreacja,
- Zarządzanie i nowe technologie,
- Stosunki międzynarodowe,
- Prawo
- Politologia
- Psychologia w biznesie
- Transport i logistyka
Najciekawsza praca po studiach humanistycznych
Wybierając uczelnię, dobrze jest kierować się jej prestiżem, ponieważ wtedy rekruterzy spojrzą przychylniejszym okiem na wysłaną aplikację. Jednakże istnieją kierunki studiów, po których na pewno znalezienie pracy nie sprawi kłopotu. Często, tuż przed zakończeniem semestru, znane firmy i prestiżowe korporacje ustawiają się w kolejce, aby zwerbować do siebie świeżo upieczonych absolwentów.
Przyszłościowe kierunki studiów na „humanie” istnieją, i co więcej, ich absolwenci nie narzekają na ilość ofert pracy. Do najbardziej pożądanych na rynku pracy zawodów po ukończeniu kierunków humanistycznych należą:
- Logistyk — praca w branżach związanych z produkcją i sprzedażą,
- Specjalista ds. administracji publicznej — praca w urzędach, instytucjach i biurach,
- Specjalista e-commerce – zajęcia związane z marketingiem i sprzedażą internetową,
- Specjalista ds. social media — obszar mediów społecznościowych,
- Inspektor ochrony danych osobowych — zadania związane z nową ustawą RODO,
- HR business partner — działania w obszarze rekrutacji, rozwoju i szkoleń,
- Project manager — specjalista w dziedzinie kompleksowego zarządzania projektami,
- Doradca zawodowy — doradztwo młodzieży i dorosłym w zakresie wyboru edukacji.
Źródło:
W dzisiejszym świecie rozsądnym wyborem są nauki humanistyczne. Już nie mówię stricte filologia polska, ale na przykład nauka o mediach, albo dziennikarstwo. Moim zdaniem bardzo przyszłościowe kierunki.