Jak wybrać papieros elektroniczny?
Odkąd papierosy elektroniczne pojawiły się na rynku, zrewolucjonizowały branżę tytoniową. E-papieros zaczął być wybierany przez palaczy jako mniej szkodliwa alternatywa dla tradycyjnych papierosów. Czy rzeczywiście korzystanie z takiej opcji może być satysfakcjonujące, a przy tym bezpieczniejsze? W artykule podpowiadamy, na czym należy skupić się przy wyborze papierosa oraz sprawdzamy, czym de facto różni się on od zwykłego tytoniu.
Papieros elektroniczny – czy warto zdecydować się na jego zakup?
Papieros elektroniczny, mimo że uznawany jest za zdrowszą wersję tradycyjnego tytoniu, nie może być traktowany jako całkiem bezpieczny gadżet, ponieważ jego używanie również wiąże się z negatywnymi konsekwencjami. Dyskusji nie podlegają dane przemawiające na korzyść e-papierosów, ponieważ nie znajdziemy w nich szkodliwych dla płuc substancji smolistych. Alternatywny tytoń bogaty jest jednak w nikotynę, która działa uzależniająco.
Zanim kupimy e-papierosa, warto przeanalizować mechanizm jego działania oraz sposób, w jaki należy z niego korzystać. Biorąc pod uwagę fenomen tego rozwiązania, trudno oprzeć się wrażeniu, że papieros elektroniczny musi posiadać więcej zalet, niż wad. Zniechęcająca, zwłaszcza na początku, może być cena urządzenia, a także walory smakowe, które nie zawsze odpowiadają nałogowym palaczom, przyzwyczajonym do dymu nikotynowego. Jeśli zamierzasz kupić swój pierwszy papieros elektroniczny, nie inwestuj w niego dużych środków, ponieważ może okazać się, że zamiennik klasycznego tytoniu nie przypadnie Ci do gustu.
Jakie cechy e-papierosów sprawiają, że mają one duże grono zwolenników?
- szeroka gama dostępnych smaków,
- nie oddziałują negatywnie na skórę bezpośrednio w trakcie palenia – brak żółknięcia palców,
- nie wpływają negatywnie na stan uzębienia.
Działanie papierosów elektronicznych
E-papieros został opatentowany głównie w celu zredukowania skutków ubocznych wywoływanych przez palenie wyrobów tytoniowych, miał też wspomagać walkę z uzależnieniem od nikotyny. Dzięki wprowadzonej innowacji elektroniczny papieros automatycznie dozuje ilość nikotyny, nie ma miejsca także spalanie żadnych substancji. Dym pojawiający się podczas korzystania z e-papierosa to w rzeczywistości mgła z glikolu propylenowego. Sam mechanizm uwalniania nikotyny polega w tym wypadku na podgrzewania liquidu, znajdującego się w zbiorniczku (clearomizerze).
Akcesoria do e-papierosa
O ile w przypadku klasycznych papierosów, do korzystania z nich wystarczy jedynie zapalniczka, o tyle elektroniczny zamiennik jest nieco bardziej skomplikowanym urządzeniem – poniżej przybliżamy elementy składowe.
Bateria i clearomizer
Bateria, czyli niewielki akumulator do e-papierosa posiada określoną pojemność i rodzaj napięcia. Ich rodzaj należy dobrać do konkretnej osoby. Palacze, którzy wypalali do tej pory więcej, niż jedną paczkę dziennie powinni wybrać pojemność większą, niż 1000 mAh. Rodzaj napięcia natomiast decyduje o możliwości regulacji intensywności „palenia”
W przypadku grzałki mamy do wyboru dwa popularne modele:
• clearomizer górnogrzałkowy: duża wydajność i wyrazisty smak jednak model obarczony jest ryzykiem wycieku liquidu,
• clearomizer dolnogrzałkowy: bardziej wydajny, od górnogrzałkowego, cechuje go obfite wydzielanie dymu.
Liquid
Wybierając liquid, najlepiej kierować się stężeniem nikotyny (jej najwyższe stężenie w e-papierosie może wynosić 3,6%). Intensywność nikotyny należy dobierać analogicznie do tradycyjnych papierosów – jeśli palacz preferował mocny tytoń, powinien wybrać również taki liquid. Płyny do e-papierosów są sprzedawane w 10-mililitrowych pojemnikach, należy przechowywać je w chłodnym i zacienionym miejscu. Wybór smaku zależy wyłącznie od gustu danej osoby, na rynku dostępne są m.in. liquidy o smaku kawy, wiśni, truskawki, wanilii, czy czekolady.