Rodzaje szkoleń w zakresie BHP dla pracodawcy i pracowników
Uczestnictwo w szkoleniu BHP to jedna z pierwszych czynności, którą musi wykonać każdy nowy pracownik w konkretnej firmie. Dopuszczenie zatrudnionej osoby do wykonywania obowiązków służbowych bez wcześniejszego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, jest niezgodne z prawem i może wiązać się z konsekwencjami. Dowiedz się, jakie są rodzaje szkoleń w zakresie BHP. Niezależnie od tego, czy jesteś pracownikiem, czy pracodawcą wiedza na ten temat z pewnością się przyda.
Szkolenia w zakresie BHP
Warto wiedzieć, że szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązują nie tylko nowych pracowników, ale również osoby, które już od dłuższego czasu pracują w danej firmie. Obowiązkiem pracodawcy jest przestrzeganie tego, aby każda z zatrudnionych osób posiadała ważne szkolenie w zakresie BHP. Szkolenia mają najczęściej formę instruktażu, ale bywają również sytuacje, gdy bardziej przypominają one wykład lub seminarium. Ważne, aby osoba przeprowadzająca kurs miała do tego niezbędne kwalifikacje oraz certyfikaty potwierdzające, że szkoleniowiec może wykonywać tego typu instruktaże. W trakcie szkolenia pracownik dowie się, jakie są jego obowiązki wobec pracodawcy, które gwarantują bezpieczną przestrzeń do wykonywania obowiązków służbowych. To jednak niejedyna kwestia, która jest omawiana na kursach z zakresu BHP. Równie ważnym aspektem są prawa zatrudnionych osób oraz obowiązki pracodawcy, które obligują go do spełniania norm z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. W Polsce dla każdego pracownika obowiązkowe są dwa rodzaje szkoleń – szkolenie wstępne i szkolenie okresowe.
Szkolenie wstępne
Szkolenie wstępne jest obowiązkowe dla każdego nowozatrudnionego pracownika, niezależnie od jego wcześniejszego doświadczenia zawodowego lub wieku. Wspomniany rodzaj szkolenia w zakresie BHP, muszą przejść zarówno pracownic, jak i stażyści i praktykanci zatrudnieni na umowie o praktyki absolwenckie. Szkolenie wstępne jest podzielone na dwa etapy – instruktaż ogólny oraz stanowiskowy.
Instruktaż ogólny polega na przedstawieniu pracownikowi podstawowych zasad z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, które znajdują się w kodeksie pracy i dotyczą każdego pracodawcy i każdej zatrudnionej osoby. W ramach instruktażu ogólnego przedstawione zostają również zasady udzielania pierwszej pomocy. Przeważnie ta część szkolenia nie przekracza trzech godzin.
Instruktaż stanowiskowy skupia się na omówieniu wszystkich czynników środowiskowych, które może napotkać na swoim miejscu pracy zatrudniona osoba. W porównaniu do instruktażu ogólnego, jest to dużo bardziej szczegółowa część. Dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych instruktaż stanowiskowy trwa przeważnie około trzech godzin, z kolei dla pozostałych zawodów może trwać nawet osiem godzin.
Szkolenie okresowe
Kurs okresowy to jeden z rodzajów szkoleń w zakresie BHP. Powinien się odbyć w momencie, gdy mija od sześciu do dwunastu miesięcy od daty przeprowadzenia szkolenia wstępnego. Kurs okresowy polega w głównej mierze na odświeżeniu i utrwaleniu zasad z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy u każdego pracownika oraz pracodawcy. Warto wiedzieć, że osoby pracujące na stanowiskach kierowniczych oraz wszyscy pracodawcy mają obowiązek uczestnictwa w szkoleniu okresowym raz na pięć lat.