Spalacz tłuszczu — co to jest i czy warto go stosować?
Sposobów na uzyskanie wymarzonej sylwetki znamy wiele. Wśród zalecanych przez lekarzy i dietetyków znajdują się przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Utrata wagi sprawia wrażenie dość powolnej, jej tempo wynosi 10% początkowej masy rocznie lub 0,5 kilograma miesięcznie. Jeśli proces postępuje jednak zbyt wolno, rozwiązaniem mogą być spalacze tłuszczu – suplementy diety w naturalny lub chemiczny sposób przyspieszające redukcję tkanki tłuszczowej. W krótkim poradniku omawiamy, czym są oraz w jakich warunkach można z nich korzystać.
Naturalne i chemiczne spalacze tłuszczu – różnice
Szukając substancji przyspieszających efekty odchudzania, warto skonsultować się z lekarzem, dietetykiem lub farmaceutą. Część z nich wywołuje bowiem reakcje w komórkach tłuszczowych – są to lipolityczne spalacze tłuszczu. Inne podwyższają temperaturę organizmu, co zmusza ciało do szybszego spalania kalorii. Najlepiej jest dobrać je do swojego stylu życia, w tym diety i aktywności fizycznej. Reduktory tłuszczu dzielą się również ze względu na znajdujące się w nich składniki:
- naturalne spalacze tłuszczu zawierają takie substancje jak błonnik, pieprz cayenne, cynamon, witamina C czy herbaty (czarna, czerwona, zielona);
- sztuczne spalacze tłuszczu mają w składzie lecytynę, chrom, kwasy omega, L-karnitynę lu inozytol.
Aktywność fizyczna a suplementy przyspieszające redukcję
Niezależnie od rodzaju specyfiku redukującego masę tłuszczową, jego zadaniem jest wspomaganie tego procesu. Poza przyjmowaniem tabletek lub kapsułek do skutecznej redukcji niezbędna będzie też aktywność fizyczna. Termogeniczne spalacze tłuszczu podnoszące temperaturę organizmu stosowane są przede wszystkim w celu poprawienia efektywności ćwiczeń. Zwiększona produkcja ciepła w ich trakcie nie będzie tak uciążliwa, jak podczas codziennych czynności, a podczas treningu podniesie ilość spalanych kalorii.
Czy spalacze tłuszczu zastąpią zbilansowaną dietę?
Decydując się na zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej, większość z nas oczekuje, że efekt utrzyma się dłużej – najlepiej na stałe. Reduktory tłuszczu mogą sprawić, że będzie on widoczny szybciej, jednak nie dają gwarancji na zachowanie tego stanu na dłużej. W tym wypadku suplementy przyspieszające spalanie powinny iść w parze ze zbilansowaną dietą, najlepiej dobraną przez dietetyka lub trenera personalnego. Wprowadzenie całościowych zmian związanych ze zmianą trybu życia – zwiększenie aktywności fizycznej, uważność w trakcie planowania posiłków oraz przyspieszenie utraty kalorii, jaką dają spalacze tłuszczu, dają szansę na długotrwały efekt.
Bezpieczne stosowanie spalaczy tłuszczu
Jeśli trzymamy się wskazań, specyfiki nie stanowią niebezpieczeństwa dla zdrowia. Dlatego przed rozpoczęciem ich stosowania, warto przynajmniej przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania. Stosując spalacze tłuszczu, należy ściśle kontrolować dawki i przestrzegać ilości wskazanych przez producenta. Mimo ostrożności, szczególnie w początkowym okresie stosowania, mogą one nieznacznie podnieść tętno i skutkować problemami ze snem. Z suplementów przyspieszających spalanie tkanki tłuszczowej powinny zrezygnować osoby w ciąży i karmiące piersią, a borykające się z cukrzycą lub problemami sercowo-naczyniowymi – skonsultować się z lekarzem.